18126D476KAT2A
Mfr.Part #
18126D476KAT2A
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1812
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X5R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Thickness :
2.794mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness (Max) :
0.110 2.79mm
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
47μF
Multilayer :
yes
Published :
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X5R
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Height :
2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
18126D476KAT2A
KYOCERA AVX 18126D476KAT2A
47μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18126D476KAT2A Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 6.3V Volts DC - Rated DC.
18126D476KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V