18126D107KAT2A
Mfr.Part #
18126D107KAT2A
Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1812
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X5R
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
6.3V
Weight :
26.988746mg
Pbfree Code :
yes
Length :
4.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitance :
100μF
Thickness :
2.794mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height :
110μm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
WRAPAROUND
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.110 2.79mm
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
19 Weeks
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Custom Capabilities :
Contact Factory for Multiples
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
18126D107KAT2A
KYOCERA AVX 18126D107KAT2A
100μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18126D107KAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 6.3V.
18126D107KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V