18126C104MAT2A
Mfr.Part #
18126C104MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
X7R
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.016mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
18126C104MAT2A
KYOCERA AVX 18126C104MAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18126C104MAT2A Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 6.3V Volts DC - Rated DC.
18126C104MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V