18125E474ZAT2A
Mfr.Part #
18125E474ZAT2A
Description
CAP CER 0.47UF 50V Z5U 1812
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Temperature Characteristics Code :
Z5U
HTS Code :
Temperature Coefficient :
Z5U
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
10°C~85°C
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.47µF
Depth :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
-20% +80%
12 Weeks
Datasheets
18125E474ZAT2A
KYOCERA AVX 18125E474ZAT2A
0.47μF Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm 10°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125E474ZAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Z5U.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
18125E474ZAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V