18125E474MAT2A
Mfr.Part #
18125E474MAT2A
Description
CAP CER 0.47UF 50V Z5U 1812
Stock
517
In Stock :
517
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
1812
Dissipation Factor :
0.1 %
2
Case Code (Metric) :
4532
Thickness :
1.016mm
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Operating Temperature :
10°C~85°C
Capacitance :
0.47µF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
3.2mm
Temperature Coefficient :
Z5U
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Datasheets
18125E474MAT2A
KYOCERA AVX 18125E474MAT2A
0.47μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm 10°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125E474MAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Z5U.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125E474MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V