18125E105ZAT4A
Mfr.Part #
18125E105ZAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
Z5U
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Max Operating Temperature :
85°C
Depth :
3.2mm
12 Weeks
Tolerance :
80%
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Capacitance :
1μF
Min Operating Temperature :
10°C
Mount :
Surface Mount
Length :
4.5mm
HTS Code :
Datasheets
18125E105ZAT4A
KYOCERA AVX 18125E105ZAT4A
1μF Ceramic Capacitor 80% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations 1812
18125E105ZAT4A Overview
An operating temperature greater than 10°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to -56/+22% ppm/°C.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
18125E105ZAT4A Features
with -56/+22% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V