18125E105ZAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125E105ZAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V Z5U 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
10°C~85°C
Dissipation Factor :
2.5 %
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1μF
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
Z5U
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Characteristics Code :
Z5U
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.016mm