18125E102MAT2A
Mfr.Part #
18125E102MAT2A
Description
CAP CER 1000PF 50V Z5U 1812
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Length :
4.572mm
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-10°C
Width :
3.2004mm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
10°C~85°C
Thickness :
1.016mm
Voltage - Rated :
50V
Dielectric :
Z5U
Temperature Coefficient :
Z5U
Depth :
3.2mm
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1000pF
Published :
Datasheets
18125E102MAT2A
KYOCERA AVX 18125E102MAT2A
1000pF 50V Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm 10°C~85°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125E102MAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -10°C if you want stable operation.Its coefficient is Z5U and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
18125E102MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V