18125C824MAT2A
Mfr.Part #
18125C824MAT2A
Description
CAP CER 0.82UF 50V X7R 1812
EAR99
Depth :
3.2mm
Number of Pins :
2
Thickness :
1.016mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
4.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
1812 (4532 Metric)
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.82µF
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Datasheets
18125C824MAT2A
KYOCERA AVX 18125C824MAT2A
0.82μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C824MAT2A Overview
A 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
18125C824MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V