18125C824KAZ2A
Mfr.Part #
18125C824KAZ2A
Description
CAP CER 0.82UF 50V X7R 1812
Tolerance :
±10%
yes
Width :
3.2mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.54mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Reference Standard :
AEC-Q200
Feature :
Soft Termination
JESD-609 Code :
e2
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
EAR99
Applications :
Boardflex Sensitive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
26.988746mg
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
FLEXITERM®
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.016mm
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.82µF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
18125C824KAZ2A
KYOCERA AVX 18125C824KAZ2A
FLEXITERM® 0.82μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C824KAZ2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
18125C824KAZ2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V