18125C823KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C823KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.2mm
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Height :
1.02mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.082µF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Published :
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.5mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C