18125C684MAT2A
Mfr.Part #
18125C684MAT2A
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1812
Thickness :
1.27mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
0.68µF
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4.5mm
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
2
Weight :
26.988746mg
No
Dielectric Material :
Height :
1.27mm
Datasheets
18125C684MAT2A
KYOCERA AVX 18125C684MAT2A
0.68μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C684MAT2A Overview
A 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
18125C684MAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V