18125C684KAZ2A
Mfr.Part #
18125C684KAZ2A
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1812
Stock
964
In Stock :
964
Length :
4.5mm
Series :
FLEXITERM®
Case Code (Imperial) :
1812
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.68µF
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness :
1.27mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
4532
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Soft Termination
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage :
50V
Tolerance :
±10%
2
Weight :
26.988746mg
2
Voltage - Rated AC :
50V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e2
Height :
2.54mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Published :
Datasheets
18125C684KAZ2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18125C684KAZ2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:1812 (4532 Metric), 18125C684KAZ2A pinout, 18125C684KAZ2A datasheet PDF, 18125C684KAZ2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18125C684KAZ2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 18125C684KAZ2A
FLEXITERM® 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C684KAZ2A Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
18125C684KAZ2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V