18125C684JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C684JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
1.27mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
1.27mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
4.5mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.68µF
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Weight :
26.988746mg
Depth :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Datasheets
18125C684JAT2A
KYOCERA AVX 18125C684JAT2A
0.68μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C684JAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125C684JAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V