18125C683MAT2A
Mfr.Part #
18125C683MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1812
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4.5mm
SMD/SMT
Width :
3.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Weight :
26.988746mg
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.016mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.068μF
Height :
1.02mm
Published :
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Datasheets
18125C683MAT2A
KYOCERA AVX 18125C683MAT2A
0.068μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C683MAT2A Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
18125C683MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V