18125C683KAT4A
Mfr.Part #
18125C683KAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
4.5mm
Capacitance :
68nF
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-55°C
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Datasheets
18125C683KAT4A
KYOCERA AVX 18125C683KAT4A
68nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
18125C683KAT4A Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
18125C683KAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V