18125C683KAT2A
Mfr.Part #
18125C683KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1812
X7R
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Height :
940μm
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
X7R
Dissipation Factor :
2.5 %
Length :
4.5mm
Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Thickness :
1.016mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.068μF
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.2mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±10%
Datasheets
18125C683KAT2A
KYOCERA AVX 18125C683KAT2A
0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C683KAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
18125C683KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V