18125C683JAT2A
Mfr.Part #
18125C683JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1812
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
4.5mm
Capacitance :
0.068μF
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Published :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Depth :
3.2mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
yes
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.016mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
18125C683JAT2A
KYOCERA AVX 18125C683JAT2A
0.068μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C683JAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
18125C683JAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V