18125C564KAT2A
Mfr.Part #
18125C564KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 1812
Stock
255
In Stock :
255
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
1812
Published :
2012
Dissipation Factor :
2.5 %
Length :
4.5mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Depth :
3.2mm
Thickness :
1.016mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.56μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
18125C564KAT2A
KYOCERA AVX 18125C564KAT2A
0.56μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C564KAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125C564KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V