18125C564K4T2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C564K4T2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.56μF
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Length :
4.5mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Thickness :
1.016mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm