18125C564JAT2A
Mfr.Part #
18125C564JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness :
1.016mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5mm
Depth :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm