18125C562KAT2A
Mfr.Part #
18125C562KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Thickness :
1.016mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Capacitance :
5600pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
18125C562KAT2A
KYOCERA AVX 18125C562KAT2A
5600pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C562KAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
18125C562KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V