18125C475MAT4A
Mfr.Part #
18125C475MAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Positive Tolerance :
20%
Width :
3.2mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
4.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
2.79mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Negative Tolerance :
20%
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
HTS Code :
Capacitance :
4.7μF
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
18125C475MAT4A
KYOCERA AVX 18125C475MAT4A
4.7μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
18125C475MAT4A Overview
18125C475MAT4A Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient