18125C475MAT2A
Mfr.Part #
18125C475MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Depth :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Resistance :
100GOhm
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4.7μF
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.5mm
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
10 %