18125C475M4Z2A
Mfr.Part #
18125C475M4Z2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Series :
FLEXITERM®
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
36 Weeks
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.79mm
Thickness :
1.016mm
Length :
4.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
4.7μF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Width :
3.2mm
JESD-609 Code :
e2
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Case Code (Metric) :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Datasheets
18125C475M4Z2A
KYOCERA AVX 18125C475M4Z2A
FLEXITERM® 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C475M4Z2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
18125C475M4Z2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V