18125C475KAZ2A
Mfr.Part #
18125C475KAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812
Stock
539
In Stock :
539
Ceramic Capacitors
Published :
2004
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Metric) :
4532
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Feature :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
4.7μF
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Series :
FLEXITERM®
Width :
3.2004mm
Voltage - Rated AC :
50V
Dielectric :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Height :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.016mm
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
18125C475KAZ2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18125C475KAZ2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Package / Case:1812 (4532 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 18125C475KAZ2A pinout, 18125C475KAZ2A datasheet PDF, 18125C475KAZ2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18125C475KAZ2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 18125C475KAZ2A
FLEXITERM® 4.7μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)