18125C475KAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C475KAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Width :
3.2mm
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.5mm
Capacitance :
4.7μF
Size Code :
Surface Mount :
Negative Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Height :
2.79mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Positive Tolerance :
10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Datasheets
18125C475KAT4A
KYOCERA AVX 18125C475KAT4A
4.7μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
18125C475KAT4A Overview
18125C475KAT4A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient