18125C475KAT2A
Mfr.Part #
18125C475KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.110 2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
4.5mm
Insulation Resistance :
100GOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Capacitance :
4.7μF
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material :
Ceramic
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Height :
2.79mm
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.794mm
Published :
Datasheets
18125C475KAT2A
KYOCERA AVX 18125C475KAT2A
4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)