18125C475K4Z2A
Mfr.Part #
18125C475K4Z2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812
Stock
139
In Stock :
139
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Thickness :
1.016mm
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e2
Case Code (Metric) :
4532
Feature :
Soft Termination
Depth :
3.2mm
Published :
2010
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
36 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
FLEXITERM®
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
4.7μF
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Height :
2.54mm
Datasheets
18125C475K4Z2A
KYOCERA AVX 18125C475K4Z2A
FLEXITERM® 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)