18125C475K4T2A
Mfr.Part #
18125C475K4T2A
Description
CAP CER SMD
yes
Width :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
Length :
4.5mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitance :
4.7μF
Reference Standard :
AEC-Q200
Depth :
3.2mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.02mm
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
18125C475K4T2A
KYOCERA AVX 18125C475K4T2A
4.7μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
18125C475K4T2A Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
18125C475K4T2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V