18125C475JAT2A
Mfr.Part #
18125C475JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
36 Weeks
Thickness :
1.016mm
Capacitance :
4.7μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
4.572mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
18125C475JAT2A
KYOCERA AVX 18125C475JAT2A
4.7μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C475JAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
18125C475JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V