18125C474MAZ2A
Mfr.Part #
18125C474MAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812
X7R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
2.29mm
yes
Reference Standard :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e2
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Case Code (Imperial) :
Series :
FLEXITERM®
Thickness :
1.016mm
Applications :
Boardflex Sensitive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.47µF
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Feature :
Soft Termination
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Length :
4.5mm
Datasheets
18125C474MAZ2A
KYOCERA AVX 18125C474MAZ2A
FLEXITERM® 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C474MAZ2A Overview
A program's size/dimension is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
18125C474MAZ2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V