18125C474MAT2A
Mfr.Part #
18125C474MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812
Stock
498
In Stock :
498
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
4532
Radiation Hardening :
No
X7R
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.02mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.47µF
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
2010
Length :
4.5mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.016mm
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
2.5 %
Depth :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
18125C474MAT2A
KYOCERA AVX 18125C474MAT2A
0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)