18125C474KAT4A
Mfr.Part #
18125C474KAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
REACH SVHC :
Unknown
Dielectric :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
470nF
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Length :
4.5mm
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
18125C474KAT4A
KYOCERA AVX 18125C474KAT4A
470nF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations