18125C474KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C474KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.016mm
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
940μm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Multilayer :
yes
Mount :
PCB, Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±10%
Length :
4.5mm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Voltage :
50V
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated AC :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.47µF
Dissipation Factor :
2.5 %
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
50V