18125C474K4Z4A
Mfr.Part #
18125C474K4Z4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Package / Case :
Width :
3.2mm
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Standard :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Capacitance :
470nF
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
2.29mm
HTS Code :
Multilayer :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Length :
4.5mm
Dielectric :
1 (Unlimited)
Datasheets
18125C474K4Z4A
KYOCERA AVX 18125C474K4Z4A
470nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
18125C474K4Z4A Overview
As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
18125C474K4Z4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V