18125C474K4T2A
Mfr.Part #
18125C474K4T2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
4.5mm
Capacitance :
0.47µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Weight :
26.988746mg
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
32 Weeks
Height :
1.02mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.016mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
18125C474K4T2A
KYOCERA AVX 18125C474K4T2A
0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C474K4T2A Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
18125C474K4T2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V