18125C473MAT2A
Mfr.Part #
18125C473MAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
X7R
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Depth :
3.2mm
Capacitance :
47nF
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
20%
Datasheets
18125C473MAT2A
KYOCERA AVX 18125C473MAT2A
47nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
18125C473MAT2A Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
18125C473MAT2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V