18125C473KAT2A
Mfr.Part #
18125C473KAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1812
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.5mm
Thickness :
1.016mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Published :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
26.988746mg
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.047µF
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
Voltage - Rated DC :
50V