18125C473JAT2A
Mfr.Part #
18125C473JAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Number of Pins :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
1.016mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
2.5 %
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Capacitance :
0.047µF
Radiation Hardening :
No
Height :
1.02mm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V