18125C471KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C471KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.2mm
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Capacitance :
470pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.016mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Weight :
26.988746mg
Datasheets
18125C471KAT2A
KYOCERA AVX 18125C471KAT2A
470pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C471KAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
18125C471KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V