18125C394KAT2A
Mfr.Part #
18125C394KAT2A
Description
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1812
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
2
Thickness :
1.016mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Depth :
3.2mm
Capacitance :
0.39µF
Weight :
26.988746mg
Datasheets
18125C394KAT2A
KYOCERA AVX 18125C394KAT2A
0.39μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C394KAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
18125C394KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V