18125C335MAT2A
Mfr.Part #
18125C335MAT2A
Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R 1812
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
36 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Capacitance :
3.3μF
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Weight :
26.988746mg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
4.5mm
X7R
Thickness :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Datasheets
18125C335MAT2A
KYOCERA AVX 18125C335MAT2A
3.3μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C335MAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
18125C335MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V