18125C334MAT4A
Mfr.Part #
18125C334MAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Height :
1.02mm
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
1 (Unlimited)
Capacitance :
330nF
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
yes
Width :
3.2mm
ROHS3 Compliant
Datasheets
18125C334MAT4A
KYOCERA AVX 18125C334MAT4A
330nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
18125C334MAT4A Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125C334MAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V