18125C334KAZ2A
Mfr.Part #
18125C334KAZ2A
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1812
Stock
921
In Stock :
921
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Imperial) :
1812
Published :
2010
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
yes
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e2
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.27mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.33μF
1812 (4532 Metric)
Feature :
Soft Termination
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
SMD/SMT
Height :
2.54mm
Series :
FLEXITERM®
Dielectric Material :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
18125C334KAZ2A
KYOCERA AVX 18125C334KAZ2A
FLEXITERM® 0.33μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)