18125C274KAT2A
Mfr.Part #
18125C274KAT2A
Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Dissipation Factor :
2.5 %
Capacitance :
0.27μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.016mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4.5mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount
Datasheets
18125C274KAT2A
KYOCERA AVX 18125C274KAT2A
0.27μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)