18125C274JAT2A
Mfr.Part #
18125C274JAT2A
Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1812
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Dielectric Material :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
2.5 %
Number of Terminations :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Thickness :
1.016mm
Capacitance :
0.27μF
Length :
4.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%