18125C225MAT2A
Mfr.Part #
18125C225MAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
2.2μF
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Height :
2.79mm
Depth :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
4.5mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Thickness :
1.016mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
18125C225MAT2A
KYOCERA AVX 18125C225MAT2A
2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C225MAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
18125C225MAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V