18125C225KAT4A
Mfr.Part #
18125C225KAT4A
Description
CAP CER SMD
WRAPAROUND
Negative Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Positive Tolerance :
10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Min) :
-55°C
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Length :
4.5mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
3.2mm
Capacitance :
2.2μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
2.79mm
Dielectric :
X7R
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Datasheets
18125C225KAT4A
KYOCERA AVX 18125C225KAT4A
2.2μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
18125C225KAT4A Overview
As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 10%.A 10% tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
18125C225KAT4A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V