18125C225KAT2A
Mfr.Part #
18125C225KAT2A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1812
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
2.5 %
Voltage - Rated AC :
50V
Published :
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.79mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
X7R
Thickness (Max) :
0.110 2.79mm
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Capacitance :
2.2μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.794mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Voltage :
50V
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±10%
Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
18125C225KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18125C225KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Pins:2, Package / Case:1812 (4532 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:50V, Operating Temperature:-55°C~125°C, 18125C225KAT2A pinout, 18125C225KAT2A datasheet PDF, 18125C225KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 18125C225KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 18125C225KAT2A
2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)